Сульфат магнію: короткий огляд імпорту в Україну

Сульфат магнію: короткий огляд імпорту в Україну (І півріччя 2013)
магній
Магній вкрай необхідним елементом для життєдіяльності рослин, оскільки бере безпосередню участь у фотосинтезі, синтезі пектинових речовин і фітину, що накопичуються в зерні; разом з фосфором магній міститься в вегетуючих частинах рослин і в насінні. Культурами, чутливими до нестачі елемента, конопля, просо, кукурудза. У зв'язку з цим, для поліпшення живлення рослин використовують магнийсодержащие добрива.
Основним джерелом для виробництва магнийсодержащих добрив його природні сполуки: епсоміт, кізерит, магнезит, дуніт, серпентиніт.
Відомо, що в Україні основні запаси сульфатних магнієвих солей зосереджені в Прикарпатському басейні Калуш-Голинського та Стебниковський калійно-магнієвих родовищах, де раніше, особливо за радянських часів, здійснювався видобуток солей.
Ми проаналізували показники імпорту сульфату магнію в Україну за перше півріччя 2013 року, порівнявши їх з аналогічними за перше півріччя 2012 року.
За даними ІК «Інфоіндустрія», на український ринок сульфат магнію потрапляє у вигляді наступних продуктів: магнію сульфат гептагідрат (магній сірчанокислий 7-водний, епсоміт, гірка сіль), магнію сульфат гептагідрат безводний (отримують шляхом зневоднення епсоміта), магнію сульфат дигідрат (магній сірчанокислий двухводний), магнію сульфат моногідрат (магній сірчанокислий одноводного, кізерит), магнію сульфат моногідрат безводний, сульфат магнію в комплексі з іншими мікроелементами.
В якості добрив використовують епсоміт і кізерит. Згідно з аналізом, за перше півріччя 2013 року на частку епсоміта (включаючи безводний продукт) припало 82%, а кізеріту (включаючи безводний продукт) 17% від загальної кількості імпортованого сульфату магнію. Нижче наводимо їх коротку характеристику та застосування в сільському господарстві.
Магнію сульфат гептагідрат (магній сірчанокислий 7-водний, епсоміт). Хімічна формула: MgSO4 X 7H2O. Використовується при виробництві синтетичних миючих засобів, а також в сільському господарстві як добриво грунту.
Магнію сульфат моногідрат (магній сірчанокислий одноводного, кізерит). Хімічна формула: MgSO4 x H2O. Кізерит цінним джерелом магнію і сірки для сільськогосподарських культур.
Магній поряд з азотом і калієм швидко засвоюється листям рослини, тому сульфат магнію в якості добрива застосовують через будь-які системи поливу для проведення підгодівлі через його високої розчинності в воді. При основному внесенні сульфат магнію застосовується з азотними і фосфорними добривами. Виробники рекомендують використовувати сульфат магнію (одноводного, кізерит) у вигляді самостійного водного розчину або разом з сечовиною, добривами для листових підгодівлі, відповідними пестицидами. Гранульований сульфат магнію (кізерит) вносять під цукровий буряк (1,5-3,0 ц га), кукурудзу (1,5-2,5 ц га), картопля (1,0-2,0 ц га) льон-довгунець (1,0-1,5ц га). Також добриво використовують для основного внесення під овочеві (70-150 кг га), польові (120-160 ц га), плодові (300-500 кг га) культури і для підгодівлі 30-50 кг га 1 раз в 10-20 днів. Зауважимо, що кізерит використовують в 2.5% концентрації, в той час як епсоміт в 5%.
За даними ІК «Інфоіндустрія», за 6 місяців 2013 року в Україну імпортовано близько 18 тис. Т. Сульфату магнію; з них: магнію сульфат гептагідрат 81.18%, магнію сульфат гептагідрат безводний 0.51%; магнію сульфат дигідрат 0.56%; магнію сульфат моногідрат 16.88%, магнію сульфат моногідрат безводний 0.11%; сульфат магнію в комплексі з іншими мікроелементами 0.76% (Рис.1.).
Мал. 1. Обсяг імпорту сульфату магнію в Україну за перше півріччя 2013 р

У порівнянні з аналогічним періодом 2012 року обсяг імпорту виріс в 2.42 рази: імпорт епсоміта виріс в 2.6 рази, кізеріту в 2 рази. Так, за перше півріччя 2012 р в Україні було імпортовано близько 7.5 тис. Т. Сульфату магнію; з них: магнію сульфат гептагідрат 75.88%, магнію сульфат гептагідрат безводний 0.94%; магнію сульфат дигідрат 0.27%; магнію сульфат моногідрат 20.36%, сульфат магнію в комплексі з іншими мікроелементами 2.55%.
Провідними імпортерами сульфату магнію за перше півріччя 2013 р ТОВ «Знамагро», АТ «Макрохім», ПП «Фенікс 2008", ФОП Павловський В.Ю., ТОВ «ТД Реагент», на їх частку припадає 72,6% від загальної кількості імпортованого товару; частка десяти лідируючих імпортерів сульфату магнію становить 88.05% (Рис.2.).
Мал. 2. Топ-10 імпортерів сульфату магнію в Україну за перше півріччя 2013 р
Мал. 2.1
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, ТОВ «Знамагро» і АТ «Макрохім» значно посилили лідерські позиції. У 2012 р п'ятірка лідерів виглядала наступним чином: ФОП Павловський В.Ю., ТОВ «Знамагро», ТОВ «ТД Реагент», ТОВ «ТМ« Лаккі АТ« Макрохім Основна частка імпортованого товару (99.5%) припадає на Польщу, Китай, Туреччину, Індію, РФ. У першому півріччі 2013 року порівняно з аналогічним періодом минулого року виріс імпорт сульфату магнію турецького походження (Рис. 3).
Мал. 3. Імпорт в Україну за І півріччя 2013 р топ-5 країн походження сульфату магнію.
рис.3.1
За аналізований період значно зросла частка імпорту товару польського (54.3%) і китайського (38.96%) походження (93.26% від загального імпорту); товар турецького походження вийшов на третє місце (4.32%) з п'ятого за аналогічний період 2012 р Значно зменшилася кількість (в тоннах) імпортованого товару з Росії.
П'ятьма провідними експортерами товару в Україну виступають: Zaklady Chemiczne Alwernia S.A., Crown Champion Int. Group, Zaklady Chemiczne «Siarkopol» Tarnobrzeg sp.z o.o., Tung Wing Ind and Trading Co., Ltd., Przedsiebiorstwo «Arkop» Spolka z o.o., Laizhou City Laiyu Chemical Co., Ltd на частку 10 лідируючих експортерів припадає 85,4% товару (Рис. 4).
Мал. 4. Рейтинг топ-10 експортерів сульфату магнію в Україну за І півріччя 2013 р
рис.4.1

Сульфат  магния на сайте,Агрохимцентр.
Очевидно, показник обсягу імпорту за 12 міс. 2013 року також буде значно вище торішнього в зв'язку зі збільшенням популярності використання продукту аграріями.

http://infoindustria.com.ua/sulfat-magniya-kratkiy-obzor-importa-v-ukrainu-za-pervoe-polugodie-2013-g/